Search
× Search
First minute
Atraktivní zima na oceánu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Atraktivní zima na oceánu

S končící sezónou se vkrádá smutek do jachtařských srdcí. Nastávající zima vám ale nabídne mnoho atraktivních akcí. Volvo Ocean Race, Transat Jacques Vabre a dokonce sólový rekord kolem světa.

Vedle závodu Volvo Ocean Race, který startuje v říjnu a Transat Jacques Vabre (závod přes Atlantik dvojčlených týmů), se v zimě připravuje také jeden atraktivní rekordní pokus. Na sólovou plavbu kolem světa se vydá Francois Gabart na svém 30 metrů dlouhém trimaranu Macif. Jeho cílem je obeplout svět za méně než 49 dnů a 3 hodiny. To je hodnota rekordu Thomase Covilla na trimaranu Sodebo Ultim.
Coville loni vytvořil fantastický čas. Starý rekord Francise Joyona vylepšil o více než 8 dnů.
Coville potřeboval na překonání Joyonova rekordu pět pokusů. Nakonec se to podařilo ve velkém stylu. Gabart má před sebou velmi těžký úkol. Jeho trimaran Macif je sice v přímém srovnání rychlejší než Sodebo Ultim, ale to na cestě kolem světa nestačí. Na nejdelší trati se počítají zkušenosti a především štěstí. Toho je třeba nejvíce. Štěstí na počasí, štěstí na ledovce na jihu a štěstí na UFO v moři. Jako UFO se označují neidentifikované plovoucí předměty, do kterých loď může vrazit.

Weather routerem Francoise Gabartu je Jean Yves Bernot. Vynikající meteorolog z La Rochelle, který se už podílel na mnoha světových rekordech. Svého času s ním spolupracoval i Milan Koláček.

Nyní v týmu Macif finišují přípravy. Gabart bude připraven na vyplutí od 22. října. Od tohoto data bude čekat na ideální podmínky pro start.
Vytisknout
2585
Na horu