Search
× Search
Na křídlech větru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Na křídlech větru

Vedoucí trojice v závodě Vendée Globe letí na foilech vstříc otevřeným dveřím vagonu metra linky C na Hlavní nádraží. Už je slyšet, že se dveře zavírají, ale stále je čas naskočit, Jen je třeba upalovat jako o život.

Z Hlavního nádraží pak vyjíždí na další cestu expres. Zde expres kolem světa. Metro je v tomto případě studená fronta, která může vedoucí trojici dovést pod 40°jižní šířky. To je Hlavní nádraží, ze kterého vyjíždí onen nejrychlejší vlak. Pod 40°stupněm jižní šířky chodí rychlé tlakové níže, které se vydávají na cestu na východ. Kdo se do jejich proudu dostane první, ujede ostatním.

Proto vedoucí trojice spěchá. Vede ji nyní Thomas Ruyant, Alex Thomson je druhý a Charlie Dalin je na třetím místě. Rychlosti lodí jsou stále nad 20 uzly. Thomas Ruyant dokonce dokázal uplout za 24 hodin přes 515 mil. To znamená průměr za den 21,5 uzlu.

Image
Na čtvrtém místě je stále Jean Le Cam. Nejlepší na lodi bez foilů a nyní již jediný bez foilů v první desítce. Na pátém místě plující Kevin Escoffier se už smířil s tím, že do metra na jih nenaskočí a pluje oklikou na západ, aby obeplul vznikající tlakovou výši. S tím se Le Cam nechce smířit. Doufá, že se mu podaří naskočit aspoň na oj, doufá, že metro bude mít zpoždění. Je to risk. Pokud by ale vyšel, získá na soupeře za zády veliký náskok. Starý lišák hraje hru, kterou nemůže prohrát. Je bez nervů. Může dojet jakkoli. Pokud dojede vpředu, je to bonus. S tím se dobře dělají odvážná rozhodnutí.

Závodu se budeme věnovat v naší další online přednášce ve středu. Budeme mít speciálního hosta (vedle Milana Koláčka), se kterým se podíváme na financování týmů, na jejich provoz, složení, na finanční náročnost. Náš host bude mít s tím vším zkušenosti, v předních francouzských týmech pracoval(a).

Polohu lodí najdete zde.

2364
Na horu