Search
× Search
S tímto objel půlku světa
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

S tímto objel půlku světa

Na fotografiích vidíte provizorní opravu stěžně, se kterou vítěz Golden Globe Race doplul 2000 mil k Hornu a dalších 7000 mil na sever Atlantikem do cíle.

V bouři v hloubi jižního Pacifiku zasáhla jachtu Matmut Jean-Luc Van Den Heedeho vlna. Jachtu zabalila, překlopila. Když se jachta vrátila zpět, Jean-Luc zjistil, že na levoboku jsou povolené vanty zasahující pod sáling. Objevil, že uchycení kování si protrhlo v hliníkovém profilu stěžně 10 cm dlouhou díru.

Jean-Luc chtěl zamířit k pobřeží k opravám, ale rozmyslel si to. Provizorně vše opravil a „pro klid své duše“ pokračoval v závodě. Navzdory poškození zvítězil.

Na fotografiích vidíte, jak třiasedmdesátiletý jachtař problém vyřešil. Hlavní bylo stabilizovat uchycení tak, aby bylo možné vanty dotáhnout. To vyřešil uchycením kování lanky z dyneemy (šedá) k patě sálingu. Aby se lanka nemohla po sálingu pohybovat a nepředřela se, použil modrou pásku (zřejmě francouzská verze pásky stříbrné).

Zajímavé ale je, k čemu slouží červené lanko, které fixuje vanty ke konci sálingu. Máte nějakou ideu?

A ještě jedna novinka z Golden Globe Race. V noci projel cílem druhý v pořadí Mark Slats z Holandska. K jeho času bude přičteno 36 hodin penalizace za nedovolenou komunikaci s pozemním týmem. Jeho druhou příčku to nijak neovlivní.

Ostatní mají před sebou ještě tisíce mil, jak můžete vidět zde. Poslední Tapio Lehtinen je stále ještě v Pacifiku.

Vytisknout
3874
Na horu