Search
× Search
Srážka s UFO
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Srážka s UFO

Trimaran Maserati je na cestě z Hongkongu do Londýna. Uprostřed Indického oceánu se však ozvala rána a trimaran přišel o kormidlo. Na vině je srážka s UFO. 

V lodní hantýrce si nepředstavujeme UFO jako talíř levitující po obloze, který je plný pidimužíků křiklavých barev. Pro nás jde o Unidentified Floating Object. Může jít o velrybu, kmen stromu, kontejner, ale samozřejmě i o ztroskotaný létající talíř. 

Trimaran Maserati se s UFO srazil v rychlosti 20 uzlů. Výsledkem bylo ulomené kormidlo na pravém plováku. 

Maserati je optimalizovaný trimaran MOD 70 (Multi One Design 70), který není zdaleka tak masivní, jako rekordní trimarany Macif, Sodebo, nebo IDEC Sport.

V důsledku kolize se zlomila osa kormidla, ale podle prvních kontrol to nevypadá na vážné poškození zádě plováku. Skipper trimaranu Giovanni Soldini hlásí, že závada je opravitelná, protože na palubě je jedno náhradní kormidlo. Po nehodě trimaran zamířil do oblasti vysokého tlaku vzduchu, kde bylo v plánu provést výměnu.

V okamžiku nehody měl italský trimaran náskok na rekord Lionela Lemonchois z roku 2008 téměř 600 mil. Zajímavé je, že starý rekord byl ještě vytvořen na katamaranu, nikoli tedy na trimaranu, které dnes rekordním pokusům dominují. Nyní již Maserati pluje znovu rychlostí přes 30 uzlů a k bouřlivým vodám u mysu Dobré naděje zbývá 2200 mil. 

Polohu lodi najdete zde.


6568
Na horu